Do naši posilovny choďte pravidelně a rádi, nevzhledné grafiti u vchodu je už pryč
Nedávno nás kontaktovali noví klienti. Jednalo se o mladý pár, který spolu provozuje posilovnu. Splnili si tak svůj sen. Jenže nedávno se stalo, že jim posilovnu někdo posprejoval. Zvenčí samozřejmě ne zevnitř. Klasický projev sobeckého vandalismu. Naštěstí pár je zběhlý v googlení a tak se dostal k naší společnosti Odstranění sprejů, graffiti a nám se podařilo graffiti úspěšně odstranit, bylo jak my říkáme štěstí, protože neměli antigraffitovou ochranu a to pak se odstranění podaří málokdy na 100 %.
Rozhodně pokud možno, určitě ochraňte alepoň marmolit antigraffitovou ochranou, lepší investici nepotkáte
Pokud je graffit starší nebo se jedná o kvalitní sprejerskou barvu, pak míra úspěšnosti na plochách bez ochrany je ta 60 – 80 %, zkrátka tam zůstane stín po graffiti. Majitelé a provozovatelé kteří mají anitgraffitovou ochranu a chrání své plochy, tak mají jednoznačnou výhodu. Graffit, nebo tag se vždy podaří odstranit na 100 % a není potřeba řešit opravu výmalby, nebo opravu podkladu. Skutečná pohroma v příběhu graffiti a tagu je nechráněný marmolit, tedy probarvená mozaiková omítka.
Tady se graffiti a tag na nechráněné marmolitové ploše nepodaří snad nikdy odstranit na 100 %, protože odstraňovače zabírají nejen grafitovou barvu, ale taky barvu z probarvené mozaikové omítky. A pak nezbývá nic jiného než dotčený kus marmolitu vyřezat a natáhnout nový. Navíc nový marmolit, který přesně odpovídá původnímu barevnému tónu, je už někde jinde. Barva na fasádě podléhá degradaci počasí a nový a starý marmolit se po dvou letech začínají lišit.
Pokud lze doporučit antigraffitovou ochranu, tak skutečně vždy ochraňte alespoň marmolit. Zbytek fasády se dá úspěšně a vcelku levně opravit fasádní barvou. Marmolit ne. Graffiti a tagy se v poslední době v našich velkých městech rozlézají jako černý mor. Po covidu se produkce malířů, troufneme si říct zdvojnásobila. Těžko říct co to tak popohnalo, ale otázka kde na to berou nás stále zaráží. Vemte si, že silně probarvené graffiti velikosti 3×2 metry stojí v nákladech na spreje cca 3 až 5.000 Kč. A to nám hlava nepřechroupe, kde na to tito vcelku mladí lidé berou peníze.
Je pravda, že podle údajů agentury SCORE je patrné, že ve zkoumání odpadních vod v Evropě, je vidět od covidu raketový nárůst spotřeby drog. Agentura zkoumá cca v 56 velkých evropských městech, kde nyní žije lehce přes 100 milionů obyvatel odpadní vody a nestačí se divit, jak se Evropani rozšoupli. A Česká republika je taky zastoupena 3 městy. Z nárůstu produkce graffiti a nárůstu spotřeby drog, lze usuzovat, že obě tyto subkultury jsou nějakým způsobem propojeny. Takže jsme byli velice rádi, že jsme graffiti lehce v uvedené posilovně odstranili bez ztráty kytičky.